Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień, w którym nie odprawia się Mszy św., a Komunia św. jest udzielana z hostii konsekrowanych poprzedniego dnia. W Wielki Piątek klękamy przed Krzyżem. Ołtarze są obnażone, a tabernakulum jest otwarte. Punktem szczytowym liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Ukazywanie wiernym Krzyża znane było w Jerozolimie już w IV wieku. Adoracja zaczyna się wezwaniem kapłana: “Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”. Następnie kolejno podchodzą do Krzyża, klękają i całują go. W ten sposób oddają cześć znakowi naszego zbawienia.
Liturgię Wielkiego Piątku kończy przeniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do tzw. grobu Pańskiego. Wierni cenią sobie te chwile adoracji spędzone przy grobie Pańskim. W cichej modlitwie przeplatanej pieśnią uwielbiają swego Zbawiciela.
Od godz. 700 adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.
Godz. 1730 Droga Krzyżowa
Godz. 18™ Nabożeństwo Krzyża i uroczyste przeniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu
Do godz. 22°° adoracja
W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły(kto ukończył 14 lat wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) i nie ma od niego dyspensy. Tych, którzy ukończyli 18 rok życia a nie rozpoczęli 60 obowiązuje również post ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa ‘lekkie’ posiłki). Prosimy rodziców, aby w autentycznego ducha pokuty wprowadzali swoje dzieci.