Narodowy Dzień Życia jest – zgodnie z uchwałą Sejmu RP – „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.
Dzień Świętości Życia ma podobny charakter. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W tekście encykliki „Evangelium vitae” czytamy, że jego podstawowym celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zachęca władze państwowe i samorządowe oraz Kościoły i organizacje pozarządowe, rodziny i osoby indywidualne do zaangażowania się w głoszenie przesłania tych dni oraz do podjęcia różnych inicjatyw w swoich środowiskach.
Zachęca również do organizowania Marszy dla Życia, spotkań i dyskusji, w tym szczególnie dotyczących problematyki rodzinnej.
24 marca – Narodowy Dzień Życia 25 marca – Dzień Świętości Życia