Dzisiejsza uroczystość – jak każda uroczystość w Kościele – ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).
W Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy cieszą się chwałą zbawionych w niebie. Msze w. o g. 730, 9°°, 1100 i o 13°° w kaplicy cmentarnej. Po Mszy św o 13.00 procesja po cmentarzu, podczas której polecać będziemy Panu Bogu naszych zmarłych prosząc o łaskę nieba dla nich.
Prosimy o zabranie na procesję Krzyża i chorągwi żałobnych. Przygotowując cmentarz do tej Uroczystości i do Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych pamiętajmy o grobach zapomnianych oraz o tym, że cmentarz to miejsce szczególne, poświęcone Bogu, gdzie ciała naszych bliskich oczekują na zmartwychwstanie i przez to domagające się szczególnego zachowania, pełnego czci i szacunku.